Projekt byl podpořen odborem informování o evropských záležitostech Úřadu vlády České republiky.

euroskop

8.10. 2008

Plakáty vedou dialog o Turecku

Liberec - Novou výstavu plakátů a fotografií nyní představuje liberecké Experimentální studio. Pod zvláštním názvem Evropsko–turecké bariéry se skrývají umělecká díla trojice mladých výtvarníků, kteří chtějí přispět k otázkám, zda by měla Evropská unie v blízké době přijmout do svých řad Turecko či zda by se měla přístupová jednání i nadále odkládat.

Výstava je putovní. V září je viděli lidé v Českých Budějovicích, v Liberci bude trvat po celý říjen, v listopadu se přesune do Trutnova a v prosinci se představí v Praze.

Projekt Evropsko-turecké bariéry, který podpořil odbor informování o evropských záležitostech Úřadu vlády České republiky, se snaží upozornit na Turecko jako na zemi, která se pokouší vést přístupové rozhovory s Evropskou unií.

Zatímco většina obyvatel České republiky vnímá Turecko především jako turistickou destinaci, trojice studentů Martina Donátová, Tereza Melenová a Jan Fišera se pokouší o neotřelý pohled na tuto zemi. Jako prostředek volí plakáty, které jsou vhodným médiem komunikujícím ve zkratce, ale s o to větší naléhavostí.

Výtvarníci nezastírají, že Turecko je také zemí, kde například nejsou dořešeny otázky dodržování lidských práv. Je to rovněž země, jejíž armáda čítá přes jeden milion členů a v celkovém počtu obyvatel by se stala nejlidnatějším státem Evropské unie.

Jan Fišera na svých velkoformátových fotografiích vidí Turecko jako zemi plnou často nepochopitelných kontrastů, přesto však krásnou a zajímavou. Vidí Turecko jako zemi, která rozhodně stojí za poznání nejen z pohledu běžného turisty kdesi na mořském pobřeží. Jeho fotografie vyvažují povětšinou ironizující pohled Martiny Donátové a Terezy Melenové a dávají divákům prostor k vlastní imaginaci.

EUTR